Afganistan Ziyaretçi Vizesi İşlemleri

Afganistan Ziyaretçi Vizesi İşlemleri

Ziyaret vizesi, vatandaşı olunmayan ülkelerde bulunan akraba, aile, arkadaş ziyaretinde bulunabilmesini sağlamaktadır. Böyle bir içerikle yurtdışına çıkılıyorsa şayet ziyaret vizesi başvurularında bulunulmalıdır. Afganistan ziyaret vizesi başvurusu yapacak olan vatandaşların öncelikle davetiye edinmeleri gerekmektedir. Afganistan ziyaret vizesi maksimum 30 günlük bir süreyi kapsamaktadır.

Aile Ziyareti Vize Evrakları

1 - Pasaport - Afganistan ziyaret vizesi başvurularında kullanılacak pasaportlar son 10 yıl içerisinde çıkarılmış, ziyaretçinin Afganistan seyahati dönüşü sonrası en az 3 ay geçerliliği olan ve vize basım işlemlerinin gerçekleşebilmesi için yan yana en az 2 boş sayfası bulunan, deforme olmamış olmalıdır.

2 - Vize başvuru formu - Afganistan ziyaret vizesi başvuru sahibi tarafından eksiksiz olarak doldurulmuş, kişinin Afganistan vize başvurusu için ibraz edeceği evraklarda beyan edeceği bilgileri destekleyen, ıslak imzalı olmalıdır.

NOT: Afganistan ziyaret izesi başvuru sahibi 18 yaşından küçük ise kişi tarafından doldurulacak Afganistan vize başvuru formunun imza bölümü ebeveynler tarafından imzalanmış olmalıdır

3 - Vize talep dilekçesi - Afganistan Konsolosluğu/Büyükelçiliğine hitaben yazılacak vize talep dilekçesi; vize başvuru sahibinin meslek ve görev bilgilerini, maaş bilgilerini, Afganistan'a gerçekleştirecek olduğu seyahatin tarih aralıklarını ve söz konusu seyahatin kim tarafından finanse edileceği bilgileri beyan edilmelidir.

4 - 2 adet biometrik fotoğraf - Afganistan ziyaretçi vizesi başvuru işlemlerinde kullanılacak fotoğraflar; 2 adet, 3,5x4,5 cm ölçülerinde, Afganistan vize başvuru sahibinin güncel halini temsil eden, maksimum son 3 ay içerisinde çekilmiş, arka fonu beyaz ve kişinin pasaportunda bulunan daha önce almış olduğu herhangi bir vize işleminde kullanılmamış olmalıdır.

5 - Davetiye - Afganistan'a gidecek kişinin adı, soyadı, doğum tarihi ve pasaportuna dair göstergeler bulunmalıdır. Seyahat içeriğini nelerin oluşturduğu ve referans olan kişi tarafından masrafların karşılanacağına dair bilgileri içermelidir.

6 - Başvuru sahibinin H1 N1 virüsü olmadığına dair doktor raporu

7 - Başvuru sahibinin gelir durumuna yönelik dökümanlar - Afganistan ticari vize başvuru işlemlerinde bulunacak kişinin son 3 aylık aktif banka hesap özeti. Kişinin şahsi banka hesap özeti son 3 aylık aktif banka hesap hareketlerini içermeli, en az 3000 TL bakiyesi olması sağlanmalı ve banka ıslak imza, kaşe ve banka imza sirküleri ile birlikte hazırlanmış olmalıdır.

Ziyaretçi Vizesi İşlemleri

Afganistan ziyaretçi vizesi, bu ülkede bulunan akraba yahut tanıdık kişilerin ziyaret edilebilmesini sağlamaktadır. Afganistan özel ziyaret vizesi alabilmek için Afganistan'da bulunan kişiden davet mektubu alınması gerekmektedir. Davet mektubunun olmaması halinde ise Afganistan ziyaretçi vizesi almak mümkün değildir. Maksimum 30 gün geçerli olan Afganistan ziyaret vizesi kısa süreli bir vizedir.

Ziyaretçi Vizesi Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Afganistan Ziyaretçi Vizesi Nasıl Alınır?

Afganistan Konsolosluğu yahut Afganistan Konsolosluğu'nun yetkilendirdiği vize merkezlerine eksiksiz ve doğru bir şekilde bir araya getirilmiş başvuru evrakları ile müracaatta bulunularak Afganistan ziyaret vizesi alınabilmektedir. Afganistan ziyaretçi vizesi işlemlerinde başvurularında bulunurken, yenilenmiş bir pasaport kullanılmalı, pasaportunuzun seyahat tarihinizden itibaren 6 ay daha geçerliliği olmalıdır. Ayrıca başvuru işlemleri için verecek olduğunuz pasaportun en az 2 boş sayfası olmasına ise dikkat ediniz. Bu bilgileri Afganistan Konsolosluğu göz önünde bulundururken, yıpranmış veya hasar görmüş pasaportlarla başvuru işlemleri kabul edilmeyecektir.

Afganistan Ziyaret Vizesi Kaç Günde Alınır?

Afganistan ziyaret vizesi, evrakların tamamlanma ve değerlendirme süresine göre değişiklik gösterir. Bazı durumlarda konsolosluk görevlileri evrakların değerlendirme sırasında ek süreye ihtiyaç duyarken bu durum vizeniz açıklanma süresine etki eder. Olasılıkların göz önünde bulundurulması halinde ise, Afganistan ziyaret vizesi 7 ila 10 iş günü arasında alınabilmektedir. Ayrıca Afganistan Konsolosluğunun ihtiyaç duyması halinde ek evrak talebinde bulunabilir. Bu ihtimal vize alım süresine etki edecek olan faktörlerdir.

Afganistan Ziyaret Vize Süresi Ne Kadardır?

Afganistan ziyaret vizesi kısa süreli vize türleri arasında bulunurken, maksimum 30 gün geçerlidir. İstenilmesi ve şartların yerine getirilmesi halinde Afganistan ziyaret vize süresini uzatılabilirsiniz.

Afganistan Ziyaret Vize Süresi Nasıl Uzatılır?

Afganistan ziyaret vizesinin süresi maksimum 30 gündür. 30 gün ziyaretiniz için yeterli bir süre olmadığı takdirde bir takım prosedürleri yerine getirerek kalış sürenizi uzatabilirsiniz. Bulunduğunuz bölgenin önerilen noktasına giderek uzatma işlemleri için geçerli olan evraklar ve belirli bir ücret ile Afganistan ziyaret vize süresini uzatılabilirsiniz.

30 Günlük Afganistan Ziyaretçi Vizesi Aldım. Afganistan'a Gittiğimde Polise Adres Kaydı Yaptırmam Gerekir mi?

Afganistan ziyaretiniz için gidecek olduğunuz adresi kayıt yaptırmanız gerekirken, Afganistan'dan davetiye yollayan kişinin bu kayıt işlemini gerçekleştirmiş olması gerekmektedir.