Afganistan Turist Vizesi işlemleri

Afganistan Turist Vizesi işlemleri

Afganistan seyahati kısa bir süreye tekabül ediyorsa, davetiye, ticari bir amaç ve ziyaret gibi gerekçelerden oluşmuyorsa Afganistan turist vizesi için başvuru yapmalıdır. Fuar, toplantı, seminer gibi içerikler ise Afganistan ticari vizeye dâhildir. Afganistan turist vizesi maksimum 30 günlük bir süreyi içermektedir. Talep edilmesi halinde vizenin süresi 30 gün gün süreyle uzatılabilmektedir.

Afganistan Konsolosluğu, vize başvuru işlemlerinde bulunan başvuru sahipleri hakkında kapsamlı bilgi edinmek istemektedir. Afganistan vize başvuru formunun eksiksiz, gerçeğe uygun ve vize başvuru evraklarında bulunan bilgileri destekleyecek şekilde doldurulması gerekmektedir.

Şirket Ortakları İçin Afganistan Turist Vizesi Evrakları

1- Pasaport - Afganistan turistik vize başvurularında kullanılacak pasaportlar son 10 yıl içerisinde çıkarılmış, ziyaretçinin Afganistan seyahati dönüşü sonrası en az 6 ay geçerliliği olan ve vize basım işlemlerinin gerçekleşebilmesi için yan yana en az 2 boş sayfası bulunan, deforme olmamış olmalıdır.

2 - Afganistan vize başvuru formu - Afganistan Turistik vize başvuru sahibi tarafından eksiksiz olarak doldurulmuş, kişinin Afganistan vize başvurusu için ibraz edeceği evraklarda beyan edeceği bilgileri destekleyen, ıslak imzalı olmalıdır.

NOT: Afganistan Turistik Vize başvuru sahibi 18 yaşından küçük ise kişi tarafından doldurulacak Afganistan vize başvuru formunun imza bölümü ebeveynler tarafından imzalanmış olmalıdır.

3 - Vize talep dilekçesi - Afganistan Turistik Vizesi müracaatında bulunacak kişinin bağlı bulunduğu kurumun veya şirketinin antetli kağıdına işvereni/şirket yetkilisi tarafından bu şirketinin antetli kağıdına Afganistan Konsolosluğuna/elçiliğine hitaben yazılmış, işveren tarafından veya şirketin imza atma yetkisi bulunan kişi tarafından kaşe ve ıslak imza atılarak hazırlanmış olmalıdır. Afganistan Konsolosluğu/Büyükelçiliğine hitaben yazılacak vize talep dilekçesi; vize başvuru sahibinin meslek ve görev bilgilerini, maaş bilgilerini, Afganistan'a gerçekleştirecek olduğu seyahatin tarih aralıklarını ve söz konusu seyahatin kim tarafından finanse edileceği bilgileri beyan edilmelidir.

4 - Otel ve uçak bileti rezervasyonu- Afganistan Konsolosluğu/Büyükelçiliği seyahatin içerdiği tarih aralıklarını içeren otel rezarvasyonunu ve gidiş ve geliş uçak biletlerini görmek istemektedir.

5 - 2 adet biometrik fotoğraf -Afganistan turistik vize başvuru işlemlerinde kullanılacak fotoğraflar; 2 adet, 3,5x4,5 cm ölçülerinde, Afganistan vize başvuru sahibinin güncel halini temsil eden, maksimum son 3 ay içerisinde çekilmiş, fonu beyaz ve kişinin pasaportunda bulunan daha önce almış olduğu herhangi bir vize işleminde kullanılmamış olmalıdır.

6 - Şirketin imza sirküleri-Agfanistan vize işlemlerinde bulunacak kişinin bağlı bulunduğu kurumda imza atma yetkisi olan kişilerin imzalarını gösterir.

7 - Faaliyet belgesi-Agfanistan vize müracaatında bulunacak kişinin son 3 yıl içerisinde almış olduğu herhangi bir vizesi yok ise, bağlı bulunduğu kuruma ait faaliyet belgesinin aslı ibraz edilmelidir.

8 - Vergi levhası fotokopisi- Agfanistan vize müracaatında bulunulacak yıldan bir önceki yıla ait vergi beyanı bilgilerini gösteren nitelikte olmalıdır.

9 - Ticari sicil gazetesi fotokopisi-Agfanistan vize işlemlerinde bulunacak kişinin bağlı bulunduğu kurumda isim ve unvan değişikliği var ise Sicil gazete bu bilgileri içermelidir.

10 - Başvuru sahibinin H1 N1 virüsü taşımadığına dair doktor raporu

11 - Vukuatlı Nüfus Kayıt örneği-Afganistan Turistik vize işlemlerinde bulunacak kişi adına güncel tarihli, aile ve ikamet etmekte olduğu adres bilgilerini içerecek şekilde düzenlenmiş tam vukuatlı nüfus kayıt örneği ve ön ve arka yüz bilgilerini gösterir nüfus cüzdanı fotokopisi

SSK'lı Çalışanlar İçin Afganistan Turistik Vize Evrakları

1 - Pasaport -Afganistan turistik vize başvurularında kullanılacak pasaportlar son 10 yıl içerisinde çıkarılmış, ziyaretçinin Afganistan seyahati dönüşü sonrası en az 6 ay geçerliliği olan ve vize basım işlemlerinin gerçekleşebilmesi için yan yana en az 2 boş sayfası bulunan, deforme olmamış olmalıdır. Pasaport fotokopileri, Afganistan vize işlemlerinde bulunacak kişinin varsa eski pasaportunda bulunan kimlik bilgilerini içermekte olan kısmın fotokopisi, daha önce almış olduğu vizelerin fotokopileri gerekmektedir.

2 - Vize talep dilekçesi -Afganistan Turistik Vizesi müracaatında bulunacak kişinin bağlı bulunduğu kurumun veya şirketinin antetli kağıdına işvereni/şirket yetkilisi tarafından bu şirketinin antetli kağıdına Afganistan Konsolosluğuna/elçiliğine hitaben yazılmış, işveren tarafından veya şirketin imza atma yetkisi bulunan kişi tarafından kaşe ve ıslak imza atılarak hazırlanmış olmalıdır. Afganistan Konsolosluğu/Büyükelçiliğine hitaben yazılacak vize talep dilekçesi; vize başvuru sahibinin meslek ve görev bilgilerini, maaş bilgilerini, Afganistan'a gerçekleştirecek olduğu seyahatin tarih aralıklarını ve söz konusu seyahatin kim tarafından finanse edileceği bilgileri beyan edilmelidir.

3 - Vize başvuru formu - Afganistan Turistik vize başvuru sahibi tarafından eksiksiz olarak doldurulmuş, kişinin Afganistan vize başvurusu için ibraz edeceği evraklarda beyan edeceği bilgileri destekleyen, ıslak imzalı olmalıdır.

NOT: Afganistan Turistik Vize başvuru sahibi 18 yaşından küçük ise kişi tarafından doldurulacak Afganistan vize başvuru formunun imza bölümü ebeveynler tarafından imzalanmış olmalıdır

4 - 2 adet biometrik fotoğraf-Afganistan turistik vize başvuru işlemlerinde kullanılacak fotoğraflar; 2 adet, 3,5x4,5 cm ölçülerinde, Afganistan vize başvuru sahibinin güncel halini temsil eden, maksimum son 3 ay içerisinde çekilmiş, fonu beyaz ve kişinin pasaportunda bulunan daha önce almış olduğu herhangi bir vize işleminde kullanılmamış olmalıdır.

5 - SGK hizmet dökümü-Afganistan vize müracaatında bulunacak kişilerin SGK işe giriş bildirgesi, SGK hizmet dökümü ve bağlı bulunulan kurumdan alınacak, şirketin antetli kağıdına işveren tarafından düzenlenmiş, kaşe ve ıslak imzası bulunan resmi izin belgesi.

6 - Maaş bordrosu-Afganistan Turist Vizesi başvurularında bulunacak kişinin son 3 aylık maaş bordroları, bağlı bulunulan kurum tarafından kaşe atılarak ıslak imzalı bir şekilde hazırlanmış olmalıdır. AfganistanTuristik Vize başvuru işlemlerinde bulunacak kişinin son 3 aylık aktif banka hesap özeti. Kişinin şahsi banka hesap özeti son 3 aylık aktif banka hesap hareketlerini içermeli, en az 3000 TL bakiyesi olması sağlanmalı ve banka ıslak imza, kaşe ve banka imza sirküleri ile birlikte hazırlanmış olmalıdır. Ayrıca Afganistan vize işlemlerinde bulunacak kişi adına varsa tapu, araç ruhsatı, kira gelirleri ve kredi kartı ekstreleri evraklar arasında bulundurmalıdır.

7 - Şirketin imza sirküleri fotokopisi-Agfanistan vize işlemlerinde bulunacak kişinin bağlı bulunduğu kurumda imza atma yetkisi olan kişilerin imzalarını gösterir.

8 - Faaliyet belgesi-Agfanistan vize müracaatında bulunacak kişinin son 3 yıl içerisinde almış olduğu herhangi bir vizesi yok ise, bağlı bulunduğu kuruma ait faaliyet belgesinin aslı ibraz edilmelidir.

9 - Ticari sicil gazetesi fotokopisi-Agfanistan vize işlemlerinde bulunacak kişinin bağlı bulunduğu kurumda isim ve unvan değişikliği var ise Sicil gazete bu bilgileri içermelidir.

10 - Otel ve uçak bileti rezervasyonu-Afganistan Konsolosluğu/Büyükelçiliği seyahatin içerdiği tarih aralıklarını içeren otel rezarvasyonunu ve gidiş ve geliş uçak biletlerini görmek istemektedir.

11 - Başvuru sahibinin H1 N1 virüsü taşımadığına dair doktor raporu

12 - Vukuatlı Nüfus Kayıt örneği-Afganistan Turistik vize işlemlerinde bulunacak kişi adına güncel tarihli, aile ve ikamet etmekte olduğu adres bilgilerini içerecek şekilde düzenlenmiş tam vukuatlı nüfus kayıt örneği ve ön ve arka yüz bilgilerini gösterir nüfus cüzdanı fotokopisi

Emekliler İçin Afganistan Turistik Vize Evrakları 1 - Pasaport -Afganistan turistik vize başvurularında kullanılacak pasaportlar son 10 yıl içerisinde çıkarılmış, ziyaretçinin Afganistan seyahati dönüşü sonrası en az 3 ay geçerliliği olan ve vize basım işlemlerinin gerçekleşebilmesi için yan yana en az 2 boş sayfası bulunan, deforme olmamış olmalıdır. Pasaport fotokopileri, Afganistan vize işlemlerinde bulunacak kişinin varsa eski pasaportunda bulunan kimlik bilgilerini içermekte olan kısmın fotokopisi, daha önce almış olduğu vizelerin fotokopileri gerekmektedir.

2 - Vize başvuru formu -Afganistan Turistik vize başvuru sahibi tarafından eksiksiz olarak doldurulmuş, kişinin Afganistan vize başvurusu için ibraz edeceği evraklarda beyan edeceği bilgileri destekleyen, ıslak imzalı olmalıdır.

NOT: Afganistan Turistik Vize başvuru sahibi 18 yaşından küçük ise kişi tarafından doldurulacak Afganistan vize başvuru formunun imza bölümü ebeveynler tarafından imzalanmış olmalıdır.

3 - Vize talep dilekçesi - Afganistan Konsolosluğu/Büyükelçiliğine hitaben yazılacak vize talep dilekçesi; vize başvuru sahibinin meslek ve görev bilgilerini, maaş bilgilerini, Afganistan'a gerçekleştirecek olduğu seyahatin tarih aralıklarını ve söz konusu seyahatin kim tarafından finanse edileceği bilgileri beyan edilmelidir.

4 - 2 Adet biometrik fotoğraf-Afganistan turistik vize başvuru işlemlerinde kullanılacak fotoğraflar; 2 adet, 3,5x4,5 cm ölçülerinde, Afganistan vize başvuru sahibinin güncel halini temsil eden, maksimum son 3 ay içerisinde çekilmiş, arka fonu beyaz ve kişinin pasaportunda bulunan daha önce almış olduğu herhangi bir vize işleminde kullanılmamış olmalıdır.

5 - Emeklilik belgesi ve banka hesap dökümü -Emeklilik belgesi edevlet şifresi ile edevlet internet sayfasından temin edilmelidir. AfganistanTuristik Vize başvuru işlemlerinde bulunacak kişinin son 3 aylık aktif banka hesap özeti. Kişinin şahsi banka hesap özeti son 3 aylık aktif banka hesap hareketlerini içermeli, en az 3000 TL bakiyesi olması sağlanmalı ve banka ıslak imza, kaşe ve banka imza sirküleri ile birlikte hazırlanmış olmalıdır.

6 - Başvuru sahibinin H1 N1 virüsü taşımadığına dair doktor raporu

7 - Vukuatlı Nüfus Kayıt örneği-Afganistan Turistik vize işlemlerinde bulunacak kişi adına güncel tarihli, aile ve ikamet etmekte olduğu adres bilgilerini içerecek şekilde düzenlenmiş tam vukuatlı nüfus kayıt örneği ve ön ve arka yüz bilgilerini gösterir nüfus cüzdanı fotokopisi gerekmektedir.

Öğrenciler İçin Afganistan Turistik Vize Evrakları

1 - Pasaport -Afganistan turistik vize başvurularında kullanılacak pasaportlar son 10 yıl içerisinde çıkarılmış, ziyaretçinin Afganistan seyahati dönüşü sonrası en az 3 ay geçerliliği olan ve vize basım işlemlerinin gerçekleşebilmesi için yan yana en az 2 boş sayfası bulunan, deforme olmamış olmalıdır. Pasaport fotokopileri, Afganistan vize işlemlerinde bulunacak kişinin varsa eski pasaportunda bulunan kimlik bilgilerini içermekte olan kısmın fotokopisi, daha önce almış olduğu vizelerin fotokopileri gerekmektedir.

2 - Vize başvuru formu -Afganistan Turistik vize başvuru sahibi tarafından eksiksiz olarak doldurulmuş, kişinin Afganistan vize başvurusu için ibraz edeceği evraklarda beyan edeceği bilgileri destekleyen, ıslak imzalı olmalıdır.

NOT: Afganistan Turistik Vize başvuru sahibi 18 yaşından küçük ise kişi tarafından doldurulacak Afganistan vize başvuru formunun imza bölümü ebeveynler tarafından imzalanmış olmalıdır.

3 - Vize talep dilekçesi - Afganistan Konsolosluğu/Büyükelçiliğine hitaben yazılacak vize talep dilekçesi; vize başvuru sahibinin meslek ve görev bilgilerini, maaş bilgilerini, Afganistan'a gerçekleştirecek olduğu seyahatin tarih aralıklarını ve söz konusu seyahatin kim tarafından finanse edileceği bilgileri beyan edilmelidir.

4 - 2 Adet biometrik fotoğraf-Afganistan turistik vize başvuru işlemlerinde kullanılacak fotoğraflar; 2 adet, 3,5x4,5 cm ölçülerinde, Afganistan vize başvuru sahibinin güncel halini temsil eden, maksimum son 3 ay içerisinde çekilmiş, arka fonu beyaz ve kişinin pasaportunda bulunan daha önce almış olduğu herhangi bir vize işleminde kullanılmamış olmalıdır.

5 - Güncel tarihli orijinal öğrenci belgesi.

6 - Başvuru sahibinin H1 N1 virüsü taşımadığına dair doktor raporu

7 - Vukuatlı Nüfus Kayıt örneği-Afganistan Turistik vize işlemlerinde bulunacak kişi adına güncel tarihli, aile ve ikamet etmekte olduğu adres bilgilerini içerecek şekilde düzenlenmiş tam vukuatlı nüfus kayıt örneği ve ön ve arka yüz bilgilerini gösterir nüfus cüzdanı fotokopisi gerekmektedir.

8 - Davetiye- Afganistan Turistik vize işlemlerinde bulunacak kişi adına Afganistan vatandaşı tarafından doldurulması gerekmektedir. Davetiye-Afganistan'a gidecek kişinin adı, soyadı, doğum tarihi ve pasaportuna dair göstergeler bulunmalıdır. Seyahat içeriğini nelerin oluşturduğu ve referans olan kişi tarafından masrafların karşılanacağına dair bilgileri içermelidir. Şayet Afganistan seyahati boyunca seyahati yapacak kişinin konaklama masrafları davetiye ile güvenceye alınmadıysa, kişinin seyahati boyunca konaklayacağı otel rezervasyonunu sunması gerekmektedir. seyahat aralığının rezervasyonda ibraz edilmesi gerekmektedir.

9- Banka Hesap dökümü - Afganistan Turistik Vize başvuru işlemlerinde bulunacak kişinin son 3 aylık aktif banka hesap özeti. Kişinin şahsi banka hesap özeti son 3 aylık aktif banka hesap hareketlerini içermeli, en az 3000 TL bakiyesi olması sağlanmalı ve banka ıslak imza, kaşe ve banka imza sirküleri ile birlikte hazırlanmış olmalıdır.

Afganistan Devleti'nin belirlemiş olduğu banka hesap içeriğine sahip olunmaması halinde, kişinin kendisine sponsor olarak bir hami göstermesi gerekmektedir. Sponsor olacak kişinin bu birikime sahip olması gerekmektedir. Sponsor, Islak imzalı dilekçe ile masrafların tarafından karşılanacağını belirtmelidir. Dilekçenin yanında sponsor kişinin tüm banka özetleri banka imza sirküleri ile birlikte sunulmalıdır. Sponsor kişi Emekli ise, Emeklilik belgesinin de eklenmesi gerekmektedir.

Aşağıdaki duruma sahip kişilerin ek olarak hazırlaması gereken evraklar

Kişi Çiftçi ise, Bağlı bulunulan ziraat odasından alınmış ziraat sicil kaydı, kişinin varsa ekili olan tarım alanı ve topraklarına dair belgeler.

Kişi 18 yaşından küçük ise, annesi veya babası yahut ikisinden birisi ile seyahat edecek olması halinde ebeveynler tarafından imzalanmış, noter onaylı orijinal muvafakatname belgesini ibraz etmelidir.

Kişi TC ikamet izni sahibi yabancı uyruklu ise, en az son 6 ay geçerliliği bulunan T.C. oturma izni belgesi fotokopisi

Kişi başka ülkelere de seyahat edecek ise, seyahat edecek olduğu diğer ülkelere ait konaklama ve ulaşım bilgilerini paylaşmalıdır.

Afganistan Turist Vizesi Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Türkiye Cumhuriyeti Pasaport Sahipleri Afganistan Vizesine Başvurmalı mıdır?

Afganistan Devleti, T.C. Umuma Mahsus (Bordo) Pasaport hamili kişileri vize prosedürüne tabi tutmaktadır. Afganistan'a seyahat edecek T.C. vatandaşlarının, bu ülkeye seyahatleri öncesinde Afganistan Konsolosluğu temsilciliklerine vize başvurusunda bulunmaları gerekir.

Resmi Pasaport Sahipleri Vizeden Muaf mı?

Afganistan Türkiye'ye vize uygulaması olan ülkeler arasında bulunmaktadır. Afganistan seyahati öncesinde vize alınması gerekmektedir. Resmi pasaport sahipleri 90 günü aşmama ön koşuluyla Afganistan vize işlemlerinden muaftır.

Afganistan Turistik Vize Ücreti Ne Kadardır?

Afganistan turistik vize ücreti seyahatin süresine, başvuru sahibinin mesleğine ve yaşına göre değişiklik gösterecektir.

Afganistan Vize İçin Davetiye Belgesi Nereden Temin Edilir?

Davetiye belgesi, Afganistan seyahatini yapacak kişiyi misafir edecek yada masraflarını karşılayacağına dair garanti verecek kişilerce, belediye kurumlarından veya Afganistan Devleti'nin ilgili kurumlarından form olarak teslim alınmalı, ayrıntılı ve eksiksiz doldurulmalıdır.

Afganistan Vize İçin Davetiye Belgesinin Fotokopisi Yahut Fotoğrafı da Geçerli midir?

Afganistan Konsolosluğu'nca belirenen kurallara bağlı olarak, Afganistan vizesi başvurusunda orijinal belgenin gösterilmesi zorunludur. Davetiyeyi düzenleyecek olan kişinin, seyahati gerçekleştirecek kişiye posta yoluyla göndermesi gerekmektedir. Bu nedenle bu işlemin seyahatten 2 ay öncesinde tamamlanmış olması önerilir.

Davetiyenin Olmadığı Durumlarda Ne Yapılmalıdır?

Şayet Afganistan seyahati boyunca seyahati yapacak kişinin konaklama masrafları davetiye ile güvenceye alınmadıysa, kişinin seyahati boyunca konaklayacağı otel rezervasyonunu sunması gerekmektedir. seyahat aralığının rezervasyonda ibraz edilmesi gerekmektedir.

Bankada Yeterli Miktarda Birikimi Olmaması Halinde Ne yapılmalıdır?

Afganistan Devleti'nin belirlemiş olduğu banka hesap içeriğine sahip olunmaması halinde, kişinin kendisine sponsor olarak bir hami göstermesi gerekmektedir. sponsor olacak kişinin bu birikime sahip olması gerekmektedir. Sponsor, Islak imzalı dilekçe ile masrafların tarafından karşılanacağını belirtmelidir. Dilekçenin yanında sponsor kişinin tüm banka özetleri banka imza sirküleri ile birlikte sunulmalıdır.