Afganistan ticari vize işlemleri

Afganistan ticari vize işlemleri

Afganistan seyahatinin iş gerekçesi veya ticari amaç içermesi hallerinde,Afganistan ticari vize alınması gerekmektedir. Ayrıca kongre, fuar, eğitim ve seminer gibi gerekçelerle planlanan seyahat için de ticari vize başvurusu yapılması gerekmektedir.

Afganistan ticari vize alabilmek için ziyaret edilecek olan firmadan davetiye yazısı alınması gerekmektedir. Alınmış olan davetiye yazısı vize başvuru evrakları arasında bulundurulmalıdır. Afganistan ticari vize işlemleri için kişisel veya grup olarak başvurular gerçekleştirilmektedir.

Şirket Ortakları İçin Afganistan Ticari Vize Evrakları

1- Pasaport - Afganistan ticari vize başvurularında kullanılacak pasaportlar son 10 yıl içerisinde çıkarılmış, ziyaretçinin Afganistan seyahati dönüşü sonrası en az 3 ay geçerliliği olan ve vize basım işlemlerinin gerçekleşebilmesi için yan yana en az 2 boş sayfası bulunan, deforme olmamış olmalıdır.

2 - Afganistan vize başvuru formu - Afganistan ticari vize başvuru sahibi tarafından eksiksiz olarak doldurulmuş, kişinin Afganistan vize başvurusu için ibraz edeceği evraklarda beyan edeceği bilgileri destekleyen, ıslak imzalı olmalıdır.

NOT: Afganistan ticari vize başvuru sahibi 18 yaşından küçük ise kişi tarafından doldurulacak Afganistan vize başvuru formunun imza bölümü ebeveynler tarafından imzalanmış olmalıdır.

3 - Vize talep dilekçesi - Afganistan ticari vize başvuru sahibinin adı, soyadı, bilgileri, iş yerindeki görevi ve ziyaretinin içeriği yeralmalıdır. Yine ziyaret edeceği şirketin ismi, hangi tarihler arasında bu şirketi ziyaret edeceği ve vize bitiş tarihinden önce geri dönüleceğine dair taahhüt halinde olmalıdır.

Not: Afganistan Konsolosluğu bütün vize başvurularını Pazartesi, Salı, Çarşamba, Perşembe ve Cuma günleri 10:00 ile 13:00 saatleri arasında kabul etmektedir.

4 - Otel ve uçak bileti rezervasyonu- Afganistan Konsolosluğu/Büyükelçiliği seyahatin içerdiği tarih aralıklarını içeren otel rezarvasyonunu ve gidiş ve geliş uçak biletlerini görmek istemektedir.

5 - 2 adet biometrik fotoğraf - Afganistan ticari vize başvuru işlemlerinde kullanılacak fotoğraflar; 2 adet, 3,5x4,5 cm ölçülerinde, Afganistan vize başvuru sahibinin güncel halini temsil eden, maksimum son 3 ay içerisinde çekilmiş, arka fonu beyaz ve kişinin pasaportunda bulunan daha önce almış olduğu herhangi bir vize işleminde kullanılmamış olmalıdır.

6 - Şirketin imza sirküleri - Afganistan vize işlemlerinde bulunacak kişinin bağlı bulunduğu kurumda imza atma yetkisi olan kişilerin imzalarını gösterir.

7 - Faaliyet belgesi - Agfanistan vize müracaatında bulunacak kişinin son 3 yıl içerisinde almış olduğu herhangi bir vizesi yok ise, bağlı bulunduğu kuruma ait faaliyet belgesinin aslı ibraz edilmelidir.

8 - Vergi levhası fotokopisi - Agfanistan vize müracaatında bulunulacak yıldan bir önceki yıla ait vergi beyanı bilgilerini gösteren nitelikte olmalıdır.

9 - Ticari sicil gazetesi fotokopisi - Agfanistan vize işlemlerinde bulunacak kişinin bağlı bulunduğu kurumda isim ve unvan değişikliği var ise Sicil gazete bu bilgileri içermelidir.

10 - Başvuru sahibinin H1 N1 virüsü taşımadığına dair doktor raporu

11 - Vukuatlı Nüfus Kayıt örneği - Afganistan ticari vize işlemlerinde bulunacak kişi adına güncel tarihli, aile ve ikamet etmekte olduğu adres bilgilerini içerecek şekilde düzenlenmiş tam vukuatlı nüfus kayıt örneği ve ön ve arka yüz bilgilerini gösterir nüfus cüzdanı fotokopisi

12- Davetiye-Afganistan'a gidecek kişinin adı, soyadı, doğum tarihi ve pasaportuna dair göstergeler bulunmalıdır. Seyahat içeriğini nelerin oluşturduğu ve referans olan kişi tarafından masrafların karşılanacağına dair bilgileri içermelidir.

SSK'LI Çalışanlar İçin Afganistan Ticari Vize Evrakları

1 - Vize başvuru formu - Afganistan ticari vize başvuru sahibi tarafından eksiksiz olarak doldurulmuş, kişinin Afganistan vize başvurusu için ibraz edeceği evraklarda beyan edeceği bilgileri destekleyen, ıslak imzalı olmalıdır.

2 - Vize talep dilekçesi -Afganistan ticari vize başvuru sahibinin adı, soyadı, bilgileri, iş yerindeki görevi ve ziyaretinin içeriği yeralmalıdır. Yine ziyaret edeceği şirketin ismi, hangi tarihler arasında bu şirketi ziyaret edeceği ve vize bitiş tarihinden önce geri dönüleceğine dair taahhüt halinde olmalıdır.

Not: Afganistan Konsolosluğu bütün vize başvurularını Pazartesi, Salı, Çarşamba, Perşembe ve Cuma günleri 10:00 ile 13:00 saatleri arasında kabul etmektedir.

3 - Pasaport - Afganistan ticari vize başvurularında kullanılacak pasaportlar son 10 yıl içerisinde çıkarılmış, ziyaretçinin Afganistan seyahati dönüşü sonrası en az 6 ay geçerliliği olan ve vize basım işlemlerinin gerçekleşebilmesi için yan yana en az 2 boş sayfası bulunan, deforme olmamış olmalıdır.

4 - 2 adet biometrik fotoğraf - Afganistan ticari vize başvuru işlemlerinde kullanılacak fotoğraflar; 2 adet, 3,5x4,5 cm ölçülerinde, Afganistan vize başvuru sahibinin güncel halini temsil eden, maksimum son 3 ay içerisinde çekilmiş, fonu beyaz ve kişinin pasaportunda bulunan daha önce almış olduğu herhangi bir vize işleminde kullanılmamış olmalıdır.

5 - SGK hizmet dökümü - Afganistan vize müracaatında bulunacak kişilerin SGK işe giriş bildirgesi, SGK hizmet dökümü ve bağlı bulunulan kurumdan alınacak, şirketin antetli kağıdına işveren tarafından düzenlenmiş, kaşe ve ıslak imzası bulunan resmi izin belgesi.

6 - Maaş bordrosu - Afganistan Ticari Vizesi başvurularında bulunacak kişinin son 3 aylık maaş bordroları, bağlı bulunulan kurum tarafından kaşe atılarak ıslak imzalı bir şekilde hazırlanmış olmalıdır.

Afganistan ticari vize başvuru işlemlerinde bulunacak kişinin son 3 aylık aktif banka hesap özeti. Kişinin şahsi banka hesap özeti son 6 aylık aktif banka hesap hareketlerini içermeli, en az 3000 TL bakiyesi olması sağlanmalı ve banka ıslak imza, kaşe ve banka imza sirküleri ile birlikte hazırlanmış olmalıdır.

Ayrıca Afganistan vize işlemlerinde bulunacak kişi adına varsa tapu, araç ruhsatı, kira gelirleri ve kredi kartı ekstreleri evraklar arasında bulundurmalıdır.

7 - Şirketin imza sirküleri fotokopisi-

Agfanistan vize işlemlerinde bulunacak kişinin bağlı bulunduğu kurumda imza atma yetkisi olan kişilerin imzalarını gösterir.

8 - Faaliyet belgesi - Afganistan vize müracaatında bulunacak kişinin son 3 yıl içerisinde almış olduğu herhangi bir vizesi yok ise, bağlı bulunduğu kuruma ait faaliyet belgesinin aslı ibraz edilmelidir.

9 - Ticari sicil gazetesi fotokopisi - Agfanistan vize işlemlerinde bulunacak kişinin bağlı bulunduğu kurumda isim ve unvan değişikliği var ise Sicil gazete bu bilgileri içermelidir.

10 - Otel ve uçak bileti rezervasyonu-Afganistan Konsolosluğu/Büyükelçiliği seyahatin içerdiği tarih aralıklarını içeren otel rezarvasyonunu ve gidiş ve geliş uçak biletlerini görmek istemektedir.

11 - Başvuru sahibinin H1 N1 virüsü taşımadığına dair doktor raporu

12 - Vukuatlı Nüfus Kayıt örneği- Afganistan ticari vize işlemlerinde bulunacak kişi adına güncel tarihli, aile ve ikamet etmekte olduğu adres bilgilerini içerecek şekilde düzenlenmiş tam vukuatlı nüfus kayıt örneği ve ön ve arka yüz bilgilerini gösterir nüfus cüzdanı fotokopisi

13- Davetiye-Afganistan'a gidecek kişinin adı, soyadı, doğum tarihi ve pasaportuna dair göstergeler bulunmalıdır. Seyahat içeriğini nelerin oluşturduğu ve referans olan kişi tarafından masrafların karşılanacağına dair bilgileri içermelidir.

Afganistan Ticari Vize Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Afganistan Ticari Vize Almak Daha mı Kolay?

Afganistan ticari vize işlemleri evrak ve dökümanların eksiksiz ve doğru bir şekilde toparlanmasıyla oluşan bir süreçtir. Evrak ve belgeler Afganistan Konsolosluğu'nun önerdiği biçimde bir araya getirilmesi gerekirken, ticari vize almak istenilmesi halinde ise Afganistan Konsolosluğu ziyaret edilecek olan firmadan gelen davetiye yazısını görmek isteyecektir. Afganistan ziyaret edilecek olan firmadan alınmış davetiye yazısı vize işlemlerinizin sorunsuz geçmesini sağlarken Afganistan ticari vize alımınızı kolaylaştıracaktır.

Şirketi Olan Herkesin Afganistan Ticari Vize Alması Zorunlu mu?

Şirketi olan herkesin Afganistan ticari vize alması zorunlu değildir. Seyahat amacının içeriği ticari bir faaliyet ise, Afganistan ticari vize başvurularında bulunulmalıdır.

Afganistan Ticari Vize İle Turistik Seyahatte Bulunmak Sorun Yaratır mı?

Afganistan ticari vizesi ile turistik seyahatte bulunulması herhangi bir sorun yaratmayacaktır. Afganistan turistik vize ile ticari bir faaliyette bulunulamazken, Afganistan ticari vize ile turistik seyahat gerçekleştirebilmektedir.

Afganistan Ticari Vize İçin Davetiye Yazınız Yoksa?

Davetiye yazısı, Afganistan ticari vize işlemlerin gerçekleşebilmesi için zorunlu olan bir belgedir. Afganistan'da bulunan şirketten alınacak olan davetiye yazısının olmaması halinde ise ticari vize alma imkanınız bulunmayacaktır.