Afganistan Büyükelçiliği Ankara

Afganistan Büyükelçiliği Ankara

Afganistan Büyükelçiliği Ankara, Afganistan Devletinin Türkiye'deki resmi temsilcisidir. Türkiye- Avrupa arasındaki sosyal, siyasal ve diplomatik ilişkileri yürütmekle görevli olan Afganistan Büyükelçiliği,

aynı zamanda bünyesinde bulunan konsolosluk bölümü ile kendi faaliyet alanındaki bölgelerde ikamet eden kişilerin Afganistan Vizesi ve Afganistan Konsolosluk işlemlerini yürütmektedir.

Afganistan'a seyahat edecek olan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları ile Türkiye ikamet izni sahibi üçüncü ülke vatandaşlarının vize işlemleri konusunda karar yetkisi Afganistan Başkonsolosluğu'na ve

Afganistan Büyükelçiliği&'ne aittir. Afganistan Büyükelçiliği konsolosluk bölümü aynı zamanda Türkiye'de ikamet eden Afganistan vatandaşlarına evlilik, boşanma, belge tasdiki gibi konularda destek sunmaktadır.

Afganistan Büyükelçiliği Ankara İletişim Bilgileri

Cinnah Cad. No: 88, Çankaya Ankara 06551

Ulaşım

Afganistan Büyükelçiliği Ankara Çankaya'da bulunmaktadır. Çankaya güzergâhından geçen otobüsler aracılığı ile Afganistan Büyükelçiliği'ne ulaşım sağlayabilirsiniz.

Telefon

+ (90) 312 442 2523

Faks

+(90) 312 442 6256

E-mail

afg.embassy.tr@gmail.com

Afganistan Büyükelçiliği Ankara Çalışma Saatleri

Afganistan Büyükelçiliği Ankara Pazartesi-Cuma: 09.00-14.00 saatleri arasında hizmet vermektedir

Görevlileri

Afganistan'ın Türkiye'de Ankara Büyükelçiliği ve İstanbul Başkonsolosluğu bulunmaktadır. Afganistan Büyükelçiliği'nde; Büyükelçilik görevleri Büyükelçi ve Danışmanlar tarafından yürütülmektedir.

Afganistan Büyükelçiliği'nde &Büyükelçi görevi 01.07.2012 tarihinden bu yana Amanullah Jayhoon tarafından sürdürülmektedir.

Afganistan Büyükelçiliği'nde Danışman görevi 05.05.2009 tarihinden bu yana Homauyn Kamgar tarafından sürdürülmektedir.

Afganistan Büyükelçiliği'nde bir diğer Danışman unvanını ise 18.01.2021 tarihinden itibaren Suhailla Aman getirilmiştir.

Görev Bölgesi

Ankara ve çevre illerde ikamet eden Türk vatandaşları Afganistan vize işlemleri için Afganistan Büyükelçiliği'ne başvuruda bulunabilirler.

Türkiye'de ikamet eden Afganistan vatandaşlarının da konsolosluk işlemleri için Afganistan Büyükelçiliği'ne başvuru yapmaları gerekmektedir.

Kısa süreli Afganistan vizeleri olarak kabul edilen Afganistan Turistik Vizesi, Afganistan Ticari Vizesi ve Afganistan Aile Ziyareti Vizesi başvuruları Vize Hizmet Merkezlerine yapılabilmektedir.

Görevleri

Afganistan Büyükelçiliği Ankara, Afganistan'ı Türkiye'de temsil eden Afganistan devletinin en resmi kurumudur. Bir ülkeyi başka bir ülkede temsil ederken Büyükelçilik, ülkesini hükümet ve ilgili kuruluşlar

düzeyinde temsil etmektedir. Vatandaşlarının ve tüzel kişiliklerin hak ve menfaatlerini korur, Afganistan'ın, Türkiye ile olan dostluk, siyasi, ekonomik, kültürel ve bilimsel ilişkilerini başarılı bir seviyede tutar.

Ayrıca Afganistan Büyükelçiliği, Konsolosluk Bölümü Afganistan vize işlemleri içinde çalışmalar sürdürürken, Afganistan vizesi, Afganistan vize başvuru formu, Afganistan vize başvurusu, Afganistan vize

ücretleri, Afganistan kısa ve uzun süreli vize başvuru işlemleri için de hizmet vermektedir. Afganistan vize başvuru işlemleri şahsi olarak Konsolosluğa gerçekleştirilebilirken, Afganistan vize işlemleri için

çalışmalar sürdüren kurumlar aracılığı ile de Afganistan vizesi başvurularında bulunulabilecektir.

Pasaport Yenileme

Türkiye Cumhuriyeti'nde yaşayan Afganistan vatandaşları tüm konsolosluk işlemlerini ve süresi dolmak üzere olan pasaportlarını yenileme işlemini İstanbul Afganistan Başkonsolosluğu'nda gerçekleştirebilirler. Pasaport yenileme işlemleri için eski pasaportun aslının ve fotokopisinin ve pasaporta uyumlu 2 adet 45x60 mm (4.5x6 cm) ya da 50x60 mm (5x6 cm) ebatlarında beyaz fonlu biyometrik fotoğrafın hazır bulundurulması gerekmektedir. Parmak izi işlemleri ilgili makamlar tarafından uygulanmaktadır.

Afganistan Büyükelçiliği Ankara Vize Başvurusu

Afganistan, hem bordo pasaport sahibi Türk vatandaşları için hem de gri ve yeşil pasaport sahibi Türk vatandaşları için vize uygulamakta olup bu pasaporta sahip olan şahıslar Afganistan seyahatleri öncesi Afganistan vizesi almak için başvurmalıdır. Afganistan'da kapıda vize uygulaması olmamaktadır. Bu sebeple Afganistan vizesi için şahısların Afganistan seyahati öncesi ülkelerindeki Afganistan'ın dış temsilciliklerine başvuruda bulunmalıdır. Afganistan'ın Türkiye'deki resmi kurumları Afganistan Başkonsolosluğu İstanbul ve Afganistan Büyükelçiliği Ankara olup vize başvuruları bu iki yerden birine yapılabilmektedir. Afganistan Büyükelçiliği Ankara büyükelçilik görevlerinin yanı sıra kendi içinde yer alan konsolosluk bölümü ile de yabancı vatandaşların vize işlemleri, Afganistan vatandaşlarının pasaport, evlilik, doğum işlemleri gibi konsolosluk görevlerini yerine getirmektedir. Afganistan makamları turist vizesi, ticari vize, ziyaret vizesi gibi çeşitli vizeler vermekte olup seyahat amacına uygun olan vize türü için başvuruda bulunulmalıdır. Afganistan'&rsquo'ın Ankara'da bulunan büyükelçiliğinin konsolosluğuna başvurular kısa süreli vizeler içinse hem şahsi olarak doğrudan yapılabilmekte hem de yetkili vize danışmanları aracılığıyla yapılabilmektedir, ancak uzun süreli Afganistan vizesi (oturum) ile ilgili başvurular söz konusu olduğunda başvurular şahsen yapılmalıdır.

Afganistan vize başvurusunu gerçekleştirebilmeniz için başvuruda bulunmak istediğiniz vize türü için gerekli olan evrakları getirmelisiniz. Buna ek olarak Afganistan vize başvurusunun kabul edilip vize işlemlerinin gerçekleşebilmesi için başvuracağınız vize ile ilgili ücreti de ödemeniz gerekip ücretin ödenmemesi durumunda vize işlemlerine başlanılamamaktadır. Afganistan vizesi için Ankara'daki büyükelçiliğin konsolosluğuna başvuruda bulunurken vize için gereken evrakları eksiksiz ve doğru olarak getirilmesi çok önemlidir. Eksik ya da hatalı bilgi içeren evraklarla yapılan başvurular Afganistan vize işlem süresinin etkilenmesine ya da ret olarak sonuçlanmasına yol açabilmektedir.

Afganistan Büyükelçiliği Ankara başvuru sonrasında ek evrak isteme ve mülakata çağırma yetkisine de sahiptir. Afganistan makamlarının mülakata çağırması durumunda vize başvuru sahibi Afganistan makamlarının belirlediği tarihte büyükelçilikte olmalıdır. Afganistan vize işlemlerinin sonuçlanma süresi ise başvurulan vize türü, vize başvuru zamanı, başvurulan vize ile ilgili evrakların durumu gibi çeşitli faktörlere bağlı olup yapılması istenen Afganistan seyahatinin tarihi ve Afganistan vize başvurusunun tarihi bu durumlar göze önüne alınarak iyi belirlenmelidir. Ankara'daki büyükelçiliğe yapılan Afganistan vize başvuruları hakkında verilecek kararlara ve olumlu veya olumsuz olarak değerlendirilmesine ilişkin yetki yalnızca Afganistan Büyükelçiliği Ankara'ya ait olmaktadır. Afganistan Büyükelçiliği Ankara yapılan vize başvurusunun sonucuna ilişkin olarak olumlu karar vermesi halinde Afganistan vizesi alınabilmektedir.

Vize Başvuru Formu

Afganistan Büyükelçiliği görev bölgesinde bulunan kişiler Afganistan Vizesi başvurularında ülkeye yapacakları seyahatin amacına uygun evraklar sunmakla yükümlüdür. Afganistan

Büyükelçiliği'ne vize başvurusunda bulunan kişiler eksiksiz doldurulmuş vize başvuru formu sunmalıdır.

Afganistan Vize Başvuru Formu

Konsolosluk İşlemleri

Afganistan Konsolosluğu ve Afganistan Büyükelçiliği, Afganistan'a seyahat etmek isteyen Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları ile Türkiye ikamet iznine sahip üçüncü ülke vatandaşlarının Afganistan vizesi

işlemleri konusunda hizmet vermekte olan yetkili Afganistan temsilcilikleridir.

Afganistan Konsolosluğu ve Afganistan Büyükelçiliği aynı zamanda Türkiye'de ikamet eden Afganistan vatandaşlarının konsolosluk işlemleri konusunda da çalışmalar yürütmektedir.

Afganistan Ankara Büyükelçiliği, Türkiye'de yaşayan Afganistan vatandaşlarının pasaport- kimlik yenileme, noter işlemleri, doğum, ölüm ve evlilik işlemleri konusunda Afganistan Ankara Büyükelçiliği

konsolosluk işlemlerini yerine getirmekle yükümlüdür.

Afganistan Ankara Büyükelçiliği'nden pasaport çıkartma ve yenileme, konsolosluk doğum belgesi, noter hizmetleri, oy kullanma yardımı, vergi formları ve acil durum yardımı hizmetleri alınabilmektedir.

Vize Çıkış Süresi

Afganistan vize başvurularınızın sonuçlanma süresi 7 iş günüdür. Afganistan vize başvurularınızı seyahatinizden en az 2 hafta önce gerçekleştirmeniz gerekmektedir.

Vize Reddi

Afganistan'a hangi koşullarla giriş yapılabileceğine Afganistan temsilcilikleri karar verir. Konsolosluklar müracaatları değerlendirirken kendi ülkelerine giriş yapacak olan kişilerin ekonomik olarak yük

olmayacağına, kamu düzenini bozmayacağına, kamu sağlığına risk oluşturmayacağına ve geri dönmek için yeterince sosyal, kültürel ve maddi sebeplerin olup olmadığını görmek isterler.

Afganistan vizesi başvuruları bazı durumlarda ret ile sonuçlanabilmektedir. Afganistan Konsolosluğu ve Afganistan Büyükelçiliği tarafından talep edilen şartların tam olarak yerine getirilmemesi buna sebep

olmaktadır. Afganistan vizesi başvuruları için talep edilen şartlar yerine getirilmediği takdirde, Afganistan Vizesi başvuruları konsolosluk tarafından ret ile sonuçlandırılabilmektedir.

Afganistan vizesi başvurularında;

  • Seyahat amacının kanıtlanmaması,
  • Sahte ya da eksik evrak ibraz edilmesi,
  • Geçerli pasaporta ya da onaylı seyahat belgesine sahip olunmaması,
  • Aynı ülke için daha önceden sınır dışı kararının bulunması,
  • Vize başvurusunda bulunan kişilerin ülkenin kamu düzeni açısından tehlike oluşturması,
  • Seyahat bitiminde kişinin ülkeden ayrılacağını gösterir belgeler sunulmaması gibi durumlarda Afganistan vizesi başvurusu, Afganistan vize reddi ile sonuçlanabilmektedir.Afganistan Büyükelçiliği Ankara Tatil Günleri

Afganistan Ankara Büyükelçiliği, Türkiye resmi tatil günleri ve Afganistan resmi tatil günleri kapalıdır. Afganistan Ankara Büyükelçiliği'ne vize işlemleri ya da konsolosluk işlemleri için başvuruda bulunacak kişiler işlemlerini, Afganistan Ankara Başkonsolosluğu'nun resmi tatil günlerini göz önünde bulundurmalıdır.