Afganistan Konsolosluğu

Afganistan Konsolosluğu

Afganistan Konsolosluğu İstanbul ve diğer Afganistan Konsoloslukları faaliyet alanlarına yakın bölgelerde ikamet eden kişilerin Afganistan Vizesi ve Afganistan Konsolosluk işlemleri konusunda yetkilidir.

Afganistan'a seyahat edecek olan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları ile Türkiye ikamet izni sahibi üçüncü ülke vatandaşlarının vize işlemleri konusunda karar yetkisi Afganistan İstanbul Başkonsolosluğu'na ve Afganistan Ankara Büyükelçiliği'ne aittir. Afganistan Başkonsolosluğu İstanbul aynı zamanda Türkiye'de ikamet eden Afganistan vatandaşlarına evlilik, boşanma, belge tasdiki gibi konularda destek sunmaktadır.

Afganistan Başkonsolosluğu İstanbul İletişim

Adres: Levent mah., Levent cad., No:28 , Levent-Beşiktaş/İstanbul 34330

Telefon: + 90 (212) 343 8722

E-mail: afghancgist@yahoo.com

Ulaşım

Afganistan Başkonsolosluğu İstanbul, Levent semtinde bulunmaktadır. Afganistan Konsolosluğuna gitmek için Hacıosman-Yenikapı metro hattı Levent istasyonunda inip Levent Caddesi çıkışından çıkarak, Levent Caddesi üzerinde olan Afganistan Konsolosluğuna ulaşabilirsiniz. Levent'ten geçen toplu taşıma otobüslerine binip Levent Durağında inerek ulaşabilirsiniz.

Çalışma Saatleri

İstanbul Başkonsolosluğu Pazartesi-Cuma: 09.00-14.00 saatleri arasında hizmet vermektedir.

Görevlileri

Afganistan'ın Türkiye'de Ankara Büyükelçiliği ve İstanbul Başkonsolosluğu bulunmaktadır. Afganistan İstanbul Başkonsolosluğu'nda; Başkonsolos görevleri Başkonsolos, Konsolos ve Viskonsüller tarafından yürütülmektedir.

Afganistan İstanbul Başkonsolosluğu'nda Başkonsolos görevi 21.07.2014 tarihinden bu yana Abdul Malik Quraishi tarafından sürdürülmektedir.

Görev Bölgesi

İstanbul ve çevre illerde ikamet eden Türk vatandaşları Afganistan vize işlemleri için Afganistan İstanbul Başkonsolosluğu'na başvuruda bulunabilirler.

Türkiye'de ikamet eden Afganistan vatandaşlarının da konsolosluk işlemleri için Afganistan İstanbul Başkonsolosluğuna başvuru yapmaları gerekmektedir.

Kısa süreli Afganistan vizeleri olarak kabul edilen Afganistan Turistik Vizesi, Afganistan Ticari Vizesi ve Afganistan Aile Ziyareti Vizesi başvuruları Vize Hizmet Merkezlerine yapılabilmektedir.

Görevleri

İstanbul Afganistan Başkonsolosluğu; Türkiye'de ülkesinin ticari menfaatleri koruyan ve geliştiren, diplomatik yetkiye sahip olmayan, çeşitli resmi vazife idame ettiren resmi bir Afgan Temsilciliğidir. Afganistan Konsolosluklarının Afgan vatandaşı olmasına gerek bulunmazken. Afganistan Konsolosluğunun görevleri, antlaşmalar ve nizamnamelerle belirlenmiştir.

Afganistan Konsolosluğunun genel amacı ise, Türkiye'de Afganistan'ın ticari menfaatlerini korumak, Afganistan vatandaşları için pasaport yenileme, tıbbi, kanuni, eğitimsel yardım sağlama, ulaşım, bulunan ülkenin otoriteleri ile iletişim kurma, yurt dışında ölüm, doğum, ayrılık ve dünyevi olaylar karşısında çalışmalar sürüdürmektir.

Pasaport Yenileme

Türkiye Cumhuriyeti'nde yaşayan Afganistan vatandaşları tüm konsolosluk işlemlerini ve süresi dolmak üzere olan pasaportlarını yenileme işlemini İstanbul Afganistan Başkonsolosluğu'nda gerçekleştirebilirler. Pasaport yenileme işlemleri için eski pasaportun aslının ve fotokopisinin ve pasaporta uyumlu 2 adet 45x60 mm (4.5x6 cm) ya da 50x60 mm (5x6 cm) ebatlarında beyaz fonlu biyometrik fotoğrafın hazır bulundurulması gerekmektedir. Parmak izi işlemleri ilgili makamlar tarafından uygulanmaktadır.

Afganistan Başkonsolosluğu İstanbul Vize Başvurusu

Afganistan, hem bordo pasaportu olan Türk vatandaşları için hem de gri ve yeşil pasaportu olan Türk vatandaşları için vize uygulamakta olup bu pasaporta sahip olan şahıslar Afganistan seyahatleri öncesi Afganistan vizesi almak için başvurmalıdır. Afganistan'ın sınır kapısında vize uygulaması yoktur. Bu sebeple Afganistan vizesi için şahısların Afganistan seyahati öncesi ülkelerindeki Afganistan'ın dış temsilciliklerine başvuruda bulunmalıdır. Afganistan'ın Türkiye'deki resmi kurumları Afganistan Başkonsolosluğu İstanbul ve Afganistan Büyükelçiliği Ankara olup vize başvuruları bu iki yerden birine yapılabilmektedir.

Afganistan Başkonsolosluğu İstanbul yabancı vatandaşların vize işlemleri, Afganistan vatandaşlarının pasaport, evlilik, doğum işlemleri gibi konsolosluk görevlerini yerine getirmektedir. Afganistan makamları turist vizesi, ticari vize, ziyaret vizesi gibi çeşitli vizeler vermekte olup seyahat amacına uygun olan vize türü için başvuruda bulunulmalıdır. Afganistan Başkonsolosluğu İstanbul başvurular kısa süreli vizeler içinse hem şahsi olarak doğrudan yapılabilmekte hem de yetkili vize danışmanları aracılığıyla yapılabilmektedir, ancak uzun süreli Afganistan vizesi (oturum) ile ilgili başvurular söz konusu olduğunda başvurular şahsen yapılmalıdır.

Afganistan vize başvurusunu yapabilmeniz için başvuruda bulunmak istediğiniz vize türü için gerekli olan evrakları getirmelisiniz. Buna ek olarak Afganistan vize işlemlerinin başlatılabilmesi için başvuracağınız vize ile ilgili ücreti de ödemeniz gerekip ücretin ödenmemesi durumunda vize işlemlerine başlanılamamaktadır. Afganistan vizesi için İstanbul'daki başvuruda bulunurken vize için gereken evrakları eksiksiz ve doğru olarak getirilmesi çok önemlidir. Eksik ya da hatalı bilgi içeren evraklarla yapılan başvurular Afganistan vize işlem süresinin etkilenmesine ya da ret olarak sonuçlanmasına yol açabilmektedir. Afganistan Başkonsolosluğu İstanbul başvuru sonrasında ek evrak isteme ve mülakata çağırma yetkisine de sahiptir.

Afganistan makamlarının mülakata çağırması durumunda vize başvuru sahibi Afganistan makamlarının belirlediği tarihte konsoloslukta olmalıdır. Afganistan vize işlemlerinin sonuçlanma süresi ise başvurulan vize türü, vize başvuru zamanı, başvurulan vize ile ilgili belgelerin durumu gibi çeşitli faktörlere bağlı olup gerçekleştirilmesi istenen Afganistan seyahatinin tarihi ve Afganistan vize başvurusunun tarihi bu durumlar göze önüne alınarak iyi belirlemelidir. İstanbul'daki konsolosluğa yapılan Afganistan vize başvuruları hakkında verilecek kararlara ve olumlu veya olumsuz olarak değerlendirilmesine ilişkin yetki yalnızca Afganistan Başkonsolosluğu İstanbul'a ait olmaktadır. Afganistan Başkonsolosluğu İstanbul yapılan vize başvurusunun sonucuna ilişkin olarak olumlu karar vermesi halinde Afganistan vizesi alınabilmektedir.

Vize Başvuru Formu

Afganistan İstanbul Başkonsolosluğu görev bölgesinde bulunan kişiler Afganistan Vizesi başvurularında ülkeye yapacakları seyahatin amacına uygun evraklar sunmakla yükümlüdür. Afganistan İstanbul Başkonsolosluğu'na vize başvurusunda bulunan kişiler eksiksiz doldurulmuş vize başvuru formu sunmalıdır.

Afganistan Vize Başvuru Formu

Konsolosluk İşlemleri

Afganistan Konsolosluğu ve Afganistan Büyükelçiliği, Afganistan Cumhuriyeti'ne seyahat etmek isteyen Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları ile Türkiye ikamet iznine sahip üçüncü ülke vatandaşlarının Afganistan vizesi işlemleri konusunda hizmet vermekte olan yetkili Afganistan Cumhuriyeti temsilcilikleridir.

Afganistan Konsolosluğu ve Afganistan Büyükelçiliği aynı zamanda Türkiye'de ikamet eden Afganistan vatandaşlarının konsolosluk işlemleri konusunda da çalışmalar yürütmektedir.

Afganistan Başkonsolosluğu İstanbul, Türkiye'de yaşayan Afganistan vatandaşlarının pasaport- kimlik yenileme, noter işlemleri, doğum, ölüm ve evlilik işlemleri konusunda Afganistan İstanbul Başkonsolosluğu konsolosluk işlemlerini yerine getirmekle yükümlüdür.

Afganistan İstanbul Başkonsolosluğu'ndan pasaport çıkartma ve yenileme, konsolosluk doğum belgesi, noter hizmetleri, oy kullanma yardımı, vergi formları ve acil durum yardımı hizmetleri alınabilmektedir.

Vize Çıkış Süresi

Afganistan vize başvurularınızın sonuçlanma süresi 7 iş günü sürmektedir. Afganistan vize başvurularınızı seyahatinizden en az 2 hafta gerçekleştirmeniz gerekmektedir.

Vize Reddi

Afganistan'a hangi koşullarla giriş yapılabileceğine Afganistan temsilcilikleri karar verir. Konsolosluklar müracaatları değerlendirirken kendi ülkelerine giriş yapacak olan kişilerin ekonomik olarak yük olmayacağına, kamu düzenini bozmayacağına, kamu sağlığına risk oluşturmayacağına ve geri dönmek için yeterince sosyal, kültürel ve maddi sebeplerin olup olmadığını görmek isterler.

Afganistan vizesi başvuruları bazı durumlarda ret ile sonuçlanabilmektedir. Afganistan Konsolosluğu ve Afganistan Büyükelçiliği tarafından talep edilen şartların tam olarak yerine getirilmemesi buna sebep olmaktadır. Afganistan vizesi başvuruları için talep edilen şartlar yerine getirilmediği takdirde, Afganistan Vizesi başvuruları konsolosluk tarafından ret ile sonuçlandırılabilmektedir.

Afganistan vizesi başvurularında;

  • Seyahat amacının kanıtlanmaması,
  • Sahte ya da eksik evrak ibraz edilmesi,
  • Geçerli pasaporta ya da onaylı seyahat belgesine sahip olunmaması,
  • Aynı ülke için daha önceden sınır dışı kararının bulunması,
  • Vize başvurusunda bulunan kişilerin ülkenin kamu düzeni açısından tehlike oluşturması,
  • Seyahat bitiminde kişinin ülkeden ayrılacağını gösterir belgeler sunulmaması gibi durumlarda Afganistan vizesi başvurusu, Afganistan vize reddi ile sonuçlanabilmektedir.